EXPOZIȚIE DE PICTURĂ AVÂND CA TEMĂ CIRCUL

Expoziția de pictură a tânărului artist plastic Sebastian Iacob a adus în prim plan Circul.
După cum a precizat și pictorul, expoziția CIRC este rezultatul unei căutări pe tema și studiul evoluției circului în conștiința umană.
”Odată cu interzicerea, pe bună dreptate,a animalelor dresate, captive, circul s-a schimbat dar ideea de a extazia mulțimile și de a oferi fantasticul dăinuie”, a precizat Sebastian Iacob. De asemenea, artistul dorește o reformulare a lumii circului pe care l-a vizitat de foarte multe ori în copilărie și pune întrebarea ce vizează condiția sa și a breslei sale în societate.

La vernisarea expoziției care a avut loc în data de 22 aprilie 2019 la Galeriile de Artă au participat primarul Nicolae Barbu, reprezentanți ai administrației locale, iubitori de artă și cultură.
Picturile au fost aranjate sub atenta îndrumare a Cătălinei Vărzaru, arhitect șef în cadrul Primăriei Giurgiu, expoziția fiind organizată de Asociația Rhabillage cu sprijinul Primăriei Municipiului Giurgiu.
Pictorul Sebastian Iacob, a mai subliniat că expoziția CIRC este prima din cariera sa.

Ultima modificare: 23.04.2019 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul COMUNICAT DE PRESĂ